Přeložení střešní krytiny je tradiční formou pokrývačských prací. Tato forma opravy střech se užívala především u pálených tašek – tzv. bobrovek, které mají od počátku jejich výroby až dodnes stejný tvar i velikost. Majitelé nemovitostí tak nemuseli kupovat novou krytinu na celou střechu, ale postačilo zakoupit pouze množství materiál odpovídající ploše poškozené krytiny.
Postup přeložení střešní krytiny byl následující. Stará krytina byla ze střechy sundávaná a tašky v lepším stavu byly ihned opětovně vráceny na původní latě. Chybějící tašky byly následně nahrazeny novými. Tím se docílilo odstranění poškozených tašek a novým přeložením se také minimalizovali možné mezery mezi jednotlivými taškami, které zde mohli během let vzniknout a mohlo těmito místy docházet k zatékání. Důležitou podmínkou k procesu přeložení střešní krytiny jsou zdravé a funkční latě, na kterých tašky leží.
Ačkoliv se jedná o zastaralé postupy, tak i v dnešní době jsou střechy překládány. Hlavním důvodem k přeložení střechy je, že se jedná o méně finančně náročnou opravu střechy, kterou ovšem lze prodloužit životnost střechy až o desítky let.